Обича да свири и пее българина, и в делник и в празник, при работа и в дни на почивка. Обича с музика и песен да наслади душата си, да прогони тъжните мисли, да сподели преживяна радост.
Нищо не е останало далече от творческото вдъхновение на народния творец, създал великолепни образи в музикалното самобитно изкуство и това, че имаме възможност да се наслаждаваме на красотата ѝ, и да изпитваме истинска естетическа наслада, дължим на онези хора, които са я пренесли през вековете. Дължим и на тези, които и сега най-ревностно продължават не само да съхраняват народната музика и песен, но създават и нова, която в своите тонове, ритми и багри е истинско народно творчество и богатство.
Тракийската музика е нашата музика, такава тя ни е завещана от Стойчо Кузмов, Стефан Филипов и другите големи изпълнители. Народната музика е една от най-здравите връзки между минало, настояще и бъдеще, и затова целта ни е да я съхраним, да я предадем на децата си, за да я има дълго след нас!
Празникът на тракийската народна музика и песен не е надсвирване, надпяване, конкурс, или преглед, а среща на уникални автори, изпълняващи пред хилядна публика своите оригинални произведения.
Много силно започна първият ден, при пълен площад с публика, на сцената излязоха, гостуващите ни за първи път оркестър „Стара Загора”, град Стара Загора. Групата е създадена през 2015г. от цигуларя и ръководител Неделчо Тончев, който е двукратен участник в Националната среща на цигуларите в село Белозем. Оркестъра изпълнява музика от всички фолклорни области и най- вече тракийска. Солистка – Доротея Жекова, гост- солист Мирослав Маринов – саксофон.
След тях гостите на Празника се насладиха на темпераментните изпълнения на танцьорите от ТС „Първомай” при О”НЧ Св. Св. Кирил и Методий – 1894г. гр. Първомай” с ръководител Адриян Драгославов.
За ХХIV- ти път на Първомайска сцена бе открит Празникът на тракийската народна музика и песен- „Първомай 2024 г.” Организатори и гости поднесоха цветя на Паметника на творците под звуците на Бачковско хоро. На сцената застанаха – Николай Митков – кмет на Община Първомай, Радослава Ставрева – заместник кмет, Хамди Мустафа – заместник кмет, Ана Сиракова – Председател на О”НЧ Св. Св. Кирил и Методий-1894г.-гр. Първомай” като организатори.
Тази година Образцово „НародноЧиталище Св. Св. Кирил и Методий- 1894г.-гр. Първомай” отбелязва своята 130 годишнина. По този повод Читалищното настоятелство учреди юбилеен знак.
С юбилеен знак „130 години Читалище в гр. Първомай“ се удостоява посмъртно Почетният председател, заслужилият читалищен деятел Иван Караславов – основател на Празника на тракийската народна музика и песен, и за голям принос в развитието на читалищното дело в община Първомай и страната.
Наградата връчи председателят на Читалищното настоятелство Ана Сиракова.
С Юбилеен знак ще бъдат удостоени и всички оркестри, участващи в Празника.
Градусът на настроението продължи да се повишава с изпълненията на „Млади тракийци” на кларинетиста Божидар Стрехин. Оркестърът участва на фолклорни празници в различни градове от сраната, осъществява задгранични турнета в Италия и Румъния. Божидар Стрехин е възпитаник на Детска музикална школа при Читалището в Първомай, а негов пръв учител е преподавателят по кларинет Никола Илиев. Солисти на оркестъра – Виолета Калинова, Ани Богданова и Димитър Богданов. Божидар Стрехин и „Млади тракийци“ свириха с благородна кауза – „Заедно за Антъни“.
Последни за вечерта според жребия бяха оркестърът на Хари Асенов -„Марица” и солистки – Величка Николова и Цветелина Жекова .
Вторият ден на фолклорния празник започна с програмата на оркестър „Елхово” с ръководител Тодор Ангелов. Свирят ямболски стил. Оркестърът е създаден през 2014 година, зад гърба си има множество участия на фестивали и събори. Музикантите са осъществили записи в „Тянков ТВ” и в предаването „Иде нашенската музика” по БНТ. Печелят първа награда на Балкански фестивал на изкуствата в Карнобат. Солистка на оркестъра е Николина Савова.
Следващи на сцената бяха Формация „Паскалев – Пловдив” с р-л Иван Паскалев, виртуозен цигулар и солистка – Ивелина Денкова. Репертоарът им е изключително богат и разнообразен. Изпълняват народна музика, попфолк, музика от всички балкански страни. Палитрата им от народна музика включва всички фолклорни региони. Песните в репертоара на Формация “Паскалев – Пловдив” са най-вече авторски. Иван Паскалев гради своите мелодии върху основата, която дава автентичното народно творчество, като търси ново, по-модерно звучене. Така песните достигат до по-голяма аудитория и най-вече до младите хора. За Паскалев най–хубава е музиката на Тракия, неговия роден край и затова тя е в основата на повечето му композиции. Иван Паскалев е виртуоз на цигулката. Според него този инструмент се вписва изключително добре в народните формации.
Трети по реда на жребия бе оркестър „Славей”, град Панагюрище с ръководител Славчо Ангелов. Един от съставите със специфичен стил, където музикалните мотиви и ритъмът на изпълненията по интересен начин събират в едно традицията и новото. Славчо Ангелов е лауреат на конкурса „С мелодиите на Стойчо Кузмов” в гр. Първомай през 2009г. за стилно изпълнение. Солистка на оркестъра – Атанаска Николова.
„Пилашевски народен оркестър” с р-л Митко Димитров и солисти Мария Филева, Росица Делева и Ивана Бойчева, спечелиха сърцата на публиката с типичното си тракийско звучене . Тази година, Митко Димитров отбелязва своя личен юбилей. Кметът на община Първомай Николай Митков, връчи на юбиляра Плакета-символ на Паметника на Празника на тракийската народна музика и песен и диплом.
Втората вечер завърши с темпераментните изпълнения на оркестър „Бисери” от град Пловдив с р-л Младен Малаков и солистка Надя Малакова. Гост солистка беше Елена Чаушева, позната с едни от най-хубавите тракийски песни: „Бяла Калина“, Дано Данке“, „Румена мома“ и много други.
Третият ден на фолклорния празник започна с концертна програма на оркестър „Хебър” с ръководител Добри Вълчев и солисти – Нина Георгиева и Никола Ташев. Kакто винаги верни на умерения тракийски стил, като едновременно с това изпълниха и песни, и мелодии от всички фолклорни области. Любопитен факт е, че кръстник на оркестър „Хебър”, става един от големите му почитатели – Христо Вършилов, който след една изява на оркестъра предлага името Хебър. Най-древното име на река Марица, защото музиката им се лее като водите на Марица, с дълги и красиви хора, на които краят не се вижда. Тази година Добри Вълчев и оркестър „Хебър” отбелязват своите юбилеи. Председателят на О“НЧ Св. Св. Кирил и Методий-1894г.-гр. Първомай“ Ана Сиракова връчи на юбиляра Добри Вълчев и на оркестър „Хебър”, по повод 45 години от основаването му Плакета-символ на Паметника на Празника на тракийската народна музика и песен и дипломи.
Следващи на сцената се качиха народната певица – Симоне Маркова и „Славяни”- Стара загора, с ръководител Евгени Марков. Музиканти, които пазят и обогатяват наследените традиции, и доказателство за това са богатият им културен календар, който включва десетки международни и национални фестивали и събори.
Със специален поздрав към всички граждани и гости на празника, на сцената излезе малкият гайдар Георги Мущанов, ученик във 2 клас при СУ „Проф. д-р А. Златаров” с музикален педагог Явор Бобев. Георги е участник в гайдарски състав „Караджата”. Носител на сребърен медал от гайдарско надсвирване в с. Гела.
Празникът продължи с гостуващият ни за втори път оркестър „Средногорци” с ръководител Габриела Иванова. Оркестърът изпълнява българска народна музика в класически вид. Солистки Криси Ангелова и Мирослава Илиева.
Жребият отреди – XXIV–ти Празник на тракийската народна музика и песен – „Първомай 2024“ да закрият оркестър „Канарите” гр. Пловдив с ръководител Атанас Стоев и солисти – Надя Стоева и Снежана Донева. Зад гърба си „Канарите” имат 24 албума с авторска музика и песни. Отличени са с множество награди. Основател и ръководител на оркестъра е акордеониста – Атанас Стоев. Той е автор и композитор на музиката и текстовете на групата. Носител на званието „Народен будител”. Почетен гражданин на родния Чирпан и Пловдив и един от съорганизаторите на нашия празник. През 2021година получава Международна награда „Златен клавиш”, а през 2023г. ръководителят на оркестър „Канарите” – Атанас Стоев, бе отличен с Почетен знак на град Първомай и диплом, връчени му от кмета на община Първомай – Николай Митков. 2024 година е юбилейна за Атанас Стоев. Кметът на община Първомай Николай Митков, връчи на юбиляра Плакета-символ на Паметника на Празника на тракийската народна музика и песен и диплом. По повод 130 г. Читалище в гр. Първомай, Атанас Стоев – ръководител на оркестър „Канарите“, дари на О“НЧ Св. Св. Кирил и Методий-1894г.-гр.Първомай“ сумата от 1000 лв. Председателят на Читалищното настоятелство Ана Сиракова, благодари за жеста от името на Читалището и на щатните служители.
Организаторите благодариха за красивите икебани, изработени от бутик „Дивна” и за професионалното озвучаване – дело на Иван Пенков – „Про саунд”.
Стотици почитатели на тракийската народна музика от цялата страна изпълваха читалищния площад. А, хорото! Хорото по традиция, бе сякаш безкрайно. Първомай за поредна година доказа, че умее да се весели и да прави своите Празници едни от най-многолюдните, весели и незабравими!
„Народната музика е една от най-здравите връзки между минало, настояще и бъдеще и затова целта ни е да я съхраним, да я предадем на децата си, за да я има и след нас!”- с тези думи на водещият, казани от името на организатори и домакини, Празникът приключи.