Обича да свири и пее българина, и в делник и в празник, при работа и в дни на почивка. Обича с музика и песен да наслади душата си, да прогони тъжните мисли, да сподели преживяна радост.
Нищо не е останало далече от творческото вдъхновение на народния творец, създал великолепни образи в музикалното самобитно изкуство и това, че имаме възможност да се наслаждаваме на красотата ѝ, и да изпитваме истинска естетическа наслада, дължим на онези хора, които са я пренесли през вековете. Дължим и на тези, които и сега най- ревностно продължават не само да съхраняват народната музика и песен, но създават и нова, която в своите тонове, ритми и багри е истинско народно творчество и богатство.
Тракийската музика е нашата музика, такава тя ни е завещана от Стойчо Кузмов, Стефан Филипов и другите големи изпълнители. Народната музика е една от най- здравите връзки между минало, настояще и бъдеще и затова целта ни е да я съхраним, да я предадем на децата си, за да я има дълго след нас!
Празникът на тракийската народна музика и песен не е надсвирване, надпяване, конкурс, или преглед, а среща на уникални автори, изпълняващи пред хилядна публика своите оригинални произведения.
За ХХIII- ти път на Първомайска сцена, бе открит Празникът на тракийската народна музика и песен- „Първомай 2023 г.” Организатори и гости поднесоха цветя на Паметника на творците под звуците на Бачковско хоро. На сцената застанаха- Николай Митков- кмет на Община Първомай, Радослава Ставрева- заместник кмет, Хамди Мустафа- заместник кмет, Ана Сиракова- Председател на О”НЧ Св. Св. Кирил и Методий-1894г. гр. Първомай”. Организатори, жители на община Първомай и гости почетоха с едноминутно мълчание паметта на загиналите в наводненията по южното Черноморие.
Първият ден започна, при пълен площад с публика, с фолклорна програма на ТС „Първомай” с ръководител Адриян Драгославов. След темпераментните им изпълнения, честта да открият Празника се падна на гостуващия ни за първи път оркестър „Средногорци”с ръководител Габриела Иванова. Оркестър, който обича страната си и съхранява българския фолклор и традиции. Изпълняват българската народна музика в класически вид. Ние , организаторите, спазваме традицията всяка година да даваме трибуна на оркестри, които не са се изявявали на наша сцена.
Градусът на настроението продължи да се повишава с изпълненията на Оркестър „Марица” с р-л Хари Асенов и „Млади тракийци” на Божидар Стрехин.
Последни за вечерта, според жребия бяха оркестърът на Петър Войников – „Фолк палитра”.
Организаторите благодариха за красивите икебани, изработени от бутик „Дивна”, и за чудесното озвучаване – дело на Иван Пенков- „Про саунд”.
Всички изпълнения през първият ден, бяха съпроводени от многолюдни хора от зажаднялата за народни танци публика.
Човеколюбието, жаждата за красота и мъдрост, изразени във фолклора на Тракия, са свързани с делниците и тържествата на хората, с приемствеността и развитието на традициите. Ето защо и тази година Празникът на тракийската народна музика и песен ще допринесе за приобщаването на младите хора, на всички поколения към корените и съвременните постижения на творци, изпълнители, инструменталисти.
Този празник е значимо събитие за съвременния културен живот с богатството на ритмите и с песните на нашите предшественици, с живото народно изкуство и българската обредност, които са в основата на нашата идентичност.




















